Jinecký trilobit aneb Bezpečně na cestách rozparádili zpěvák Petr Kolář a Inflagranti

Několik měsíců spolupracovali jinečtí dobrovolní hasiči s Městysem Jince na zorganizování největší letošní akce "Jinecký trilobit aneb Bezpečně na cestách", která navázala na tradiční slavnosti. Ve dnech 23. a 24. června 2023 se v Jincích bavili děti i dospělí.

Vše začalo v pátek dopoledne, kdy členové Sboru dobrovolných hasičů Jince, pracovníci Technických služeb městyse Jince a dobrovolníci připravovali zázemí pro účinkující, stany k venkovnímu posezení pro návštěvníky a vytyčovali prostory pro stánkový prodej. Moderování dvoudenních slavností se profesionálně ujal Radek Vráblík ze Studia STA. Samotná akce "vypukla" v pátek v 18 hodin. Zatažená obloha a chladno kulturnímu vyžití pod širým nebem zrovna moc nepřály, ale přesto si spousta dětí nenechala ujít pohádku O Červené Karkulce v podání loutkového souboru se stoletou tradicí – Špalíček Plzeň. Veselý kabaret po pohádce nabídl defilé mnoha historických loutek, s nimiž se děti po představení mohly vyfotografovat. 

Po oficiálním zahájení slavností starostkou městyse Jince Miroslavou Tichou a velitelem jineckých dobrovolných hasičů Vladimírem Valtou bylo dalším bodem pátečního programu představení amatérského souboru Divadlo Za Vodou Čenkov z autorské dílny Lídy Boudové s názvem H-index 22. Co to vlastně tajemná šifra znamená? Hirschův index (H-index) ve scientometrii udává, kolik článků daného autora dosahuje citovanosti vyšší, než je pořadové číslo článku dle počtu citací. Jde o jeden z indexů citačního ohlasu vědeckých článků publikovaných jedním vědeckým pracovníkem. Podle tohoto vysvětlení by se mohlo zdát, že půjde o nudnou podívanou – opak však byl pravdou. Členové divadla opět nezklamali a o humorné situace a dialogy nebyla nouze. Studie čenkovských vědeckých pracovníků posuzovala vliv neolitických událostí na život v moderní civilizaci, zkoumala vliv genderové diskriminace na přerozdělování potravy v neolitické společnosti a zkoumala vliv míchání etyl-alkoholů na produktivitu vědců s originalitou sobě vlastní. Oblíbené Divadlo Za Vodou opět nezklamalo a získalo si další příznivce.

Sobotní program se již uskutečnil za krásného letního počasí. Od dopoledních hodin se připravovaly atrakce pro děti i dospělé, které byly využity až do večera – např. nafukovací překážková dráha, dopravní hřiště, simulátor přetočení auta, laserová střelnice, rodeo býk, ukázky a prezentace složek Integrovaného zásahového systému – Policie ČR, Hasičský záchranný systém ČR, BESIP a Český červený kříž. O občerstvení nebyla nouze, nabídka stánků byla rozmanitá a pestrá. Zájem byl o pivo z několika regionálních pivovarů a mnoha druhů vína. Ve 14 hodin se představilo loutkové divadlo Čert a Káča a pobavilo nejen děti, ale i dospělé.

Vyvrcholením slavností byla vystoupení několika zástupců českého showbyznysu. Jako první diváci přivítali bouřlivým potleskem populární Lenku Filipovou. V tropickém vedru bylo vidět, kolik energie v této křehké zpěvačce je. V hodinovém představení vystřídala hvězda pop music několik svých kytar, které dostaly v tomto počasí zabrat a zazpívala nejoblíbenější a nejkrásnější songy. Není divu, že si diváci vyžádali přídavek a nechtěli ji pustit z pódia. Druhou "peckou" večera byl rocker Petr Kolář. Své největší hity zazpíval v Jincích za doprovodu kytary a jeho fanoušci se k němu s chutí přidali. I on se dočkal vřelého přijetí a velice neradi se s ním Jinečáci loučili. Společnou fotografii na památku neodmítl nikomu. 

Třešničkou na dortu bylo vystoupení dívčího elektrického smyčcového tria Inflagranti. K Jincům housle neodmyslitelně patří, neboť se zde narodil geniální houslista a skladatel Josef Slavík. Určitě by jen nevěřícně koukal, jak to tři krásné a na první pohled křehké dívky na pódiu "rozbalily". Jejich temperamentní a dravé vystoupení obecenstvo doslova strhlo. Skladby různých žánrů (od lidové písně z Turecka a Ruska, přes skladby J. S. Bacha a B. Smetany, až po hity Beatles a Europe) zazněly v originálním aranžmá houslového tria a Inflagranti si doslova získalo srdce všech diváků. V pozdních hodinách se nikomu nechtělo domů, a tak byl Jinecký trilobit zakončen diskotékou pod širým nebem.

A závěr? Slavnosti zhodnotila starostka městyse Jince Miroslava Tichá: "Jsem mile překvapena, jak se nakonec povedla zorganizovat tak velká akce a navázat na před covidem pořádané Jinecké slavnosti. Obrovské poděkování proto vyslovuji jineckým hasičům za zorganizování tak náročné akce, také technickým službám, bez jejichž pomoci bychom se neobešli. Děkuji účinkujícím za krásné zážitky a divákům za hojnou účast. Takováto setkání jsou potřebná a nutná, protože nám umožňují se na chvíli zastavit, pozdravit se s přáteli, posedět a pobavit se, odreagovat se od všedních starostí. Děkuji ještě jednou všem, kteří se na Jineckém trilobitu jakýmkoli způsobem podíleli a těm, kteří přišli. Dokázali tak, že naše snažení nebylo zbytečné a už nyní se mohou těšit na druhý ročník Jineckého trilobita, který připravujeme na příští rok."

Podívejte se na:

Fotoreportáž z PÁTEČNÍHO programu!

Fotoreportáž ze SOBOTNÍHO programu!

Další fotoreportáž z celé akce!

Oficiální plakát akce